اخبار
بیش از یک ششم بیماری ها، ناشی از سوء تغذیه است

1399/3/31 شنبه

سوء تغذیه در كودكان زیر 5 سال و كمبود ریز مغذیها، با عوارض متعدد از جمله اختلال رشد جسمی و تكامل مغزی، كاهش بهره هوشی، كاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی، افزایش موارد ابتلاء به انواع بیماری ها همراه است به طوری که بیش از یک ششم بیماری ها، ناشی از سوء تغذیه است كه این رقم در برخی مناطق محروم، ممكن است به یک سوم نیز برسد و نهایتاً كاهش توانمندیهای ذهنی و جسمی افراد، توسعه اجتماعی و اقتصادی مناطق و كشور را به مخاطره می اندازد.

این مطلب را صفر فیض الهی سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان البرز در نشست برنامه حمایتی مشارکتی کودکان زیر 5 سال و حمایت تغذیه ای مادران باردار و شیرده با حضور رییس و کارشناسان کمیته امداد شهرستان البرز بیان کرد و گفت: فقر، یكی از عوامل مهم ایجاد سوء تغذیه و در عین حال، یكی از عواقب آن است. فقر سبب ایجاد سوء تغذیه در نهایت ناتوانی جسمی و ذهنی می شود که به نوبه خود فقر بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

فیض الهی ادامه داد: از طرف دیگر، كودكان سالم و با هوش از مادرانی متولد می شوند كه در طی دوران بارداری و شیردهی، دارای تغذیه ای مطلوب و از لحاظ تامین ویتامینها و مواد معدنی و ریز مغذیها، كامل بوده اند، چرا كه از عوامل مهم شیوع تولد نوزاد كم وزن تغذیه نامناسب مادر در طی دوران بارداری است.

مسئول حوزه سلامت شهرستان البرز در ادامه گفت: متاسفانه فقر و سوء تغذیه در كنار هم یك زنجیره و سیكل معیوبی را ایجاد می كنند كه همدیگر را تقویت نموده و سبب بدترشدن وضعیت جامعه در تمامی ابعاد می شود.

وی همچنین گفت اگر نیازهای تغذیه ای در هزار روز اول زندگی تامین نشود در هیچ برهه دیگر قابل جبران نیست.


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر